Information från styrelsen – april 2017

Viktiga datum under våren

Söndag den 23 april kl. 11.00 i porten i 24:an.
Infoträff om värdehöjande åtgärder.
Styrelsen kommer även att dela ut luftfilter

Söndag den 7 maj kl. 11.00
Gemensam städdag. Vi städar gården, cykelrum och andra gemensamma utrymmen.
Inga cyklar eller andra prylar får lämnas fastlåsta inför dagen.
Vi kommer att bjudas på grillad korv/hamburgare och det kommer finnas möjlighet att hämta ut luftfilter och få information om förslaget till värdehöjande åtgärder.

Måndag den 15 maj kl. 19.00 på Elite Hotel Saltsjöqvarn
Årsstämman, lättare förtäring från 18.30, samt eftermingel.

Medlemsförmåner

Genom föreningens medlemskap i Sveriges BostadsrättsCentrum, SBC, har vi möjlighet att utnyttja följande rabatter:

Fredells
Både föreningen och boende har möjlighet att ta del av erbjudandet. Fredells erbjuder upp till 15% på lagerförda varor (fråga innan så att ni vet vad som gäller för just era varor). Ta med er en hyresavi alt en faktura från SBC och visa upp i kassan så erhåller ni rabatten. www.fredells.se

Svensk Fastighetsförmedling -5 % rabatt på mäklaravodet
Som medlem i en SBC-förening får du 5 procent rabatt på mäklararvodet hos Svensk Fastighetsförmedling. För frågor ring SBCs kundtjänst på 0771 -722 722 eller kontakta Svensk Fastighetsförmedling på din ort. Läs mer om Svensk Fastighetsförmedling på www.svenskfast.se

Rabatterat pris på Larmtjänster från Sector Alarm
SBCs kunder, såväl bostadsrättsföreningar som deras medlemmar, erbjuds ett komplett larmpaket från Sector Alarm till ett rabatterat pris.  Läs mer om produkterna och beställ på  www.sectoralarm.se/sbc